Saunový materiál na stavbu sauny

V této sekci si společně posvítíme na samostatnou kapitolu stavby sauny a saunový materiál. Ten je totiž stěžejní nejen při stavbě, ale také hraje významnou roli v životnosti sauny. Následující sekce by vám měla pomoci lépe se rozhodnout jaký materiál zvolit. 

Dovolil jsem si na některé z materiálů přidat odkazy, abyste věděli o jakých produktech je řeč.

Saunový materiál :

Izolace

Při izolování sauny se nejčastěji používá masivní dřevo, pěnový polystyren,  minerální vata nebo PUR pěna. Každá tato izolace má své výhody a nevýhody.

Masivní dřevo – roubené stavby

Výhody – jednoduchá konstrukce sauny bez nutnosti dalších konstrukčních prvků. Dřevo slouží jako izolant a zároveň nosný prvek stěn a stropu sauny.

Nevýhody – nižší izolační schopnost než jiné konvenční materiály

Polystyren

Výhody – dobrý izolant, plošný materiál který je tuhý, dobře se s ním pracuje, levný.

Nevýhody – EPS je nasákavý materiál, degradace materiálu při vyšších teplotách než 65-70°C, při realizaci sauny nutnost odrazové folie. Ve Finsku se podle všeho dříve polystyren na stavby saun používal, ale nyní se ze zdravotních důvodů (při vyšších teplotách se z něj mohou uvolňovat škodlivbé látky) nepoužívá.

Minerální vata  

Je levnější než PUR pěna (no není tak příjemná na manipulaci a práci), což z minerální vaty u většiny z nás dělá jasnou volbu. Dodává se v deskách nebo zamotaná v pásech nebo rolích. Dočetl jsem se, že do rodinných saun se používá 60 – 80mm tloušťka vaty, v případě komerčních saun je lepší izolovat více – až 20 cm, protože u těchto saun jsou největší ztráty tepla s ohledem na dobu provozu.

Minerální vaty jsou většinou bez polepu ALU fólie, proto je nutné, aby se vata následně ALU folií překryla a spoje se zase překryly ALU páskou. Co se týče ALU pásek, tak z mé vlastní zkušenosti je lepší volit dražší pásky, protože mají větší pevnost a netrhají se.

PUR desky

Tyto desky se vyznačují mnohem lepšími izolačnímu vlastnostmi než má minerální vata a proto stačí pro izolaci menší tloušťka. V zásade se 30 mm PUR desky rovná 60 mm minerální vaty.

Tyto desky na sobě většinou mají již z výroby ALU fólii a tak nám odpadá lepení fólie jako v případě minerální vaty, jenom musíte přelepit spoje mezi deskami ALU páskou. Práce s PUR deskami je jednodušší a já jsem určite pro PUR desky. Zaručí vám lepší životnost sauny a vyšší komfort. Existuje také speciální produkt SPU Sauna satu , vyrábí jej Kingspan ve Finsku. Deska je opatřena, alu vrstvou na vnitřní straně – směrem do sauny.

Saunový materiál – Obklady (palubky)

Finský smrk

Palubky z finského smrku jsou nejčastěji používanou dřevinou v ČR a také ve Finsku. Jsou cenově nejdostupnější a pokud zvolíte kvalitu „A“, určitě nebudete litovat. Díky tomu, že dřevo pochází ze severských zemí, kde je velice chladné klima, suky jsou plné, zacelené a smolu takřka nenajdete. Vaši saunu i tato levnější volba jistě potěší pokud nebudete volit dražší materiály.

U palubek máte možnost vybrat si jak budete palubky montovat, cenově nejvýhodnější je montovat palubky svisle, protože většinou se prodávají v délce 2,1 – 2,4 m a při nejčastější výšce sauny právě cca 2,1 m nebudete mít takřka žádný prořez na materiálu.

Takto vypadá finský smrk, který se používá při výstavbě sauny. Místní dřevině je velmi podobný.

Osika

Osika je často žádána právě ve Finsku a v Rusku, protože se tam tento strom hojně vyskytuje. V České republice jsou tyto palubky také k sehnání. Osika je typická krásně bílou barvou bez suků a jakýchkoli kazů. Mně se Osika moc zamlouvá protože má krásnou lesklou barvu, která vypadá skoro jako by bylo dřevo umělé. V moderních realizacích se velmi používá pro efekt čistého a homogenního materiálu. Naturální a při tom jednolitý povrch.

Osika má krásnou bílou barvu.

Olše

Olšové palubky jsou velice populární ze 2 důvodů. Dřevo olše má hnědo-růžovou barvu, takže není na dřevě vidět tolik špíny a protože je dřevo listnatého stromu, neteče z něj žádná smůla a tím je jedno z nejideálnější dřevin pro saunu.

Olše je velmi oblíbená hlavně díky své barvě.

Termo Olše

Termo Olše je ještě o něco tmavší než klasická olše a díky vypálení v v horké páře je dřevo zbavené veškeré vody a tím má stálejší vlastnosti. Proces thermowood úpravy provede ve dřevě oxidaci a dřevo je potom barevně stálé.

Už při pohledu na tzv. thermowood pochopíte, proč je tak žádaný.

Termo Borovice

Termo Borovice je kapitola sama pro sebe, krásné sukaté dřevo, které díky vypálení stmavlo a zbavilo se všech smolňíků.

Typická tmavšia farba borovice dodá saune jedinečný dizajn.

Termo Smrk

Termo Smrk má bdobné vlastnosti jako Termo Borovice.

Jistá podobnost se najde při každém tepelně upraveném dřevu. Největší změnu však způsobuje barva.

Topol

Topol je typický svou nepravidelnou kresbou od světlých odstínů přes béžové až po tmavé oranžovo-hnedé odstíny.

Topol poznáte podle nepravidelné kresby.

Cedr

Cedr je velice známá a oblíbená dřevina. Dá se koupit v různých odrůdách s různou barvou, krásný je např. červený cedr, který má velice jemnou decentní strukturu s  krásným přírodním leskem.

Cedr je velmi jemný a udělá z vaší sauny unikát.

Dřevo na lavice

Finský smrk

Finský smrk na lavice se většinou používá u obyčejných saun, hlavne když chcete ušetřit trochu peněz. Smrk je dobře použitelný, ale třeba oproti Abachi se více rozpaluje a může s něj kapat smola.

Abachi – africká vrba

Toto dřeva se dováží z Afriky a je velice dobrou volbou pro stavbu lavic do saun. Má velice nízkou hustotu a proto se rozpaluje o poznání méně než smrk. Kresbu má decentní s bílo-žlutým až oranžovým nádechem, proto na něm není vidět tolik špíny jako např. u osiky.

Osika

Osika se může též používat na lavice, má také nižší hustotu oproti smrku, ale trošičku víc se špiní, proto je vhodné používat v sauně ručníky nebo jednorázové podsedáky.

Olše

Olšové lavice jsou velice populární ze 2 důvodů, dřevo olše má hnědo-oranžovou barvu, takže není na dřevě vidět tolik špíny a protože je dřevo listnatého stromu, neteče z něj žádná smola a tím je jedno z nejideálnější dřevin pro saunu.

Termo Olše

Termo Olše je ještě o něco tmavší než klasická olše a díky vypálení v peci je dřevo zbavené veškeré vody a tím má stálejší vlastnosti.  

Osvětlení

Osvětlení sauny se dá řešit více způsoby:

  • Běžným světlem do sauny – důležité je, aby mělo krytí IP44 a vyšší.
  • LED osvětlením, pomocí optických vláken, nebo jednoduše uděláte v sauně okno a necháte vše na přírodě. Při použití LED osvětlení je dobré dbát na údaje, které poskytuje výrobce. Některá LED osvětlení jsou konstruována pouze do 60 °C. Při vyšší teplotě je běžnou praxí, že se osvětlení po velice krátké době pokazí.
  • Co se týče osvětlení pomocí optických vláken, tato technologie je velice bezpečná pro použití v sauně a dá se díky ní vytvářet různé světelné efekty (hvězdná nebe, imitace ohně, změny barev). Za mě je táto volba naprostou špičkou.

Comments are closed