Na to jak se správně saunovat existuje mnoho názorů. Já osobně doporučuji každému ať si najde způsob, který mu vyhovuje nejvíc. Rád bych vám však z vlastní zkušenosti doporučil, aby jste spočátku podstupovali kratší intervaly v sauně. Já jsem začínal s 5 až 10 minutovými intervaly. Každé tělo je jiný a proto na saunu a její teplo reaguje jinak.
Příprava pred saunováním
Po svlečení je nutné se důkladně osprchovat a umýt mýdlem. Je vhodné si umýt také vlasy. Následně je tělo možné osušit, není to však podmínkou.
Saunování
Usedněte nebo si lehněte na některou z lavic, která vám nejlépe vyhovuje. Optimální teplota je pro každého individuální. Mějte na paměti, ža saunování má být v každé své fázi příjemným prožitkem! Při pocení je možné provádět další čínnosti. Třeba masírováním se tělo prokrvuje. Polévejte kamna vodou doplněnou esencemi. Dobu saunování zvolte podle svých pocitů. V sauně vám musí být opravdu příjemně.
Ochlazování
Je možné volit ze tří variant – sprcha, bazén nebo káď s vodou anebo pobyt venku na vzduchu. Po osušení je možno vykonat několik relaxačních protahovacích pohybů. Odpočiňte si a podle osobní potřeby doplňte tekutiny (alkohol vylučte).Potom vstupte opět do sauny.
Pro správný účel kvalitního saunování se snažte saunovací proces opakovat, tolikrát, kolikrát vám to bude příjemné. Doporučuju naslouchat vášmu organismu.
Odpočinek
Po třetí fázi saunování si důkladně osprchujte tělo vodou, umyjte si vlasy a osušte se. Je možné použít vlasový kondicionér. Zahajte oddechový režim v odpočívárně nebo na pohodlném lehátku. Tělo si přikryjte prostěradlem. Odpočiňte si cca 30-60 min.
Ošetřete si vysušenou pokožku krémem nebo olejem. Dopřejte si klidnou chůzi na čerstvém vzduchu a po té relaxujte.
Proč do sauny?
Saunování je lázeňská procedura, kde se střídá fáze zahřátí organismu s fází ochlazovací. Odborníci tvrdí, že za třicet minut saunování se vyloučí tolik odpadu, kolik naše ledviny normálně zpracují za 24 hodin.
Ti, kdo navštěvují saunu, jsou prokazatelně odolnější vůči nachlazení, chřipkovým virům, mají zdravější a krásnější pleť.
Pravidla saunování
Než vejdete do sauny, měli byste se předem řádně osprchovat vlažnou vodou. Do sauny si sebou vemte ručník na který si sedněte. Nastavte teplotu tak aby, byla příjemná pro všechny kdo jsou v sauně. Odpočívejte a užívejte si příjemné saunové atmosféry.
Jestli se cítíte v pořádku, můžete se po sauně osvěžit studenou sprchou. Případně vlažnou vodou, tím se zbavíte potu a s ním i všech nečistot.
Jít do sauny, když jste rozčilení, vůbec není zdravé. Nejprve si dopřejte relaxaci. Taktéž po velkém zatížení, například sportovním, nechte tělo vychladnout.
Tradiční finská sauna
Skandinávská sauna má dvě tradiční formy.
První je Klasická sauna. Tato sauna je charakteristická teplotami 75 až 90°C s vlhkosti vzduchu 20 až 35%. Požadovaná vlhkost vzduchu se dociluje poléváním rozpálených kamenů, což je velice hezký proces, pro řadu lidi určitý rituál.
Ucítíte tu nadhernou atmosféru kdy bude do Vás vstupovat teplo. Póry na pokožce se otevřou, začnete se snadno potit, nečistoty a odumřelé buňky se z Vaší pokožky začnou uvolňovat.
Trochu náročnější formou sauny je Suchá sauna. Tahle varianta je charakteristická teplotami 95 až 100°C s vlhkosti vzduchu 5 až 10%. Suchá sauna je populární mezi lidmi kteří mají rádi pocit silného pronikání tepla.
Zvýšené pocení způsobuje rychlý úbytek vody z organismu. V sauně mezi jednotlivými fázemi nikdy nepijte. Pijte až po saunování, aby se tělo důkladně pročistilo. Po požití alkoholu na saunu zapomeňte, alkohol v krvi může vést ke kolapsu.
Pamatujte, že třikrát stačí. Pro pozitivní účinek sauny postačí, když její jednotlivé fáze absolvujte dvakrát nebo třikrát. Mezitím odpočívejte, uvolněte se, a hlavně necvičte.
Začátečníci by v sauně rozhodně neměli zůstávat déle než pět minut, a to ještě v těch méně horkých nižších lavicích, a teprve postupně pobyt prodlužovat a na saunu si zvykat.
Každý, komu se v sauně udělá špatně, jdou na něj mdloby, točí se mu hlava nebo mu příliš rychle buší srdce, by měl ze sauny odejít.
Kdy do sauny nechodit – jak se (ne)správně saunovat
Když na sobě pozorujete neklamné známky onemocnění, jako například ucpaný nos, bolest v krku nebo kloubech, je sauna to nejhorší, co můžete udělat. Pocením v sauně a střídáním teplot se váš stav výrazně zhorší a nemoc se rychleji rozvine.
Po odeznění nemoci sauna zase pomůže vypudit z těla poslední zbytky virů.